Сивастоец (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сивастоец
археолошко наоѓалиште
Сивастоец is located in Македонија
Сивастоец
Местоположба на Сивастоец во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° N; 21.53250° E / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Сивастоецархеолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува средновековна некропола.

Во непосредната близина на населбата, до последните куќи на источниот дел е откриена голема средновековна некропола. Во 1955 година од страна на жителите биле откопани повеќе гробови на неколку слоеви, со монети и накит, од XI и XIV век. Најстарите гробови биле издлабени во карпа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 289, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069