Прејди на содржината

Миреч Ливада (Бонче)

Координати: 41°12′24.2″N 21°35′18.4″E / 41.206722° СГШ; 21.588444° ИГД / 41.206722; 21.588444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Миреч Ливада


Местоположба 41°12′24.2″N 21°35′18.4″E / 41.206722° СГШ; 21.588444° ИГД / 41.206722; 21.588444
Основни податоци
Место Бонче
Тип

 базилика


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Миреч Ливада археолошко наоѓалиште во прилепското село Бонче. Претставува неопределен наод од непознат период.

Кај Старо Бонче Во поширокиот простор на комплексот локалитети Старо Бонче, со рекогносцирање се откриени мошне вредни наоди од раноантичкиот период: сребрена алка со завршетоци во вид на змиски глави, фибула-копча од малоазиски тип, сребрена конусна обетка, како и две прекрасно зачувани бронзени монети од Александар Трети Македонски.[1].

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  • Висока - населба и кастел од хеленистичко, римско и доцноантичко време
  • Градиште Цветково — тврдина од раноантичко време
  • Вигната — базилика од раноантичко време
  • Спаница — осамен наод од хеленистичкото и доцноантичкото време
  • Старо Бонче — некропола од хеленистичкото и доцноантичкото време
  • Црквиште —населба од хеленистичкото и доцноантичкото време

Литература

[уреди | уреди извор]