Бојков Дол (Витолиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојков Дол
археолошко наоѓалиште
Бојков Дол is located in Македонија
Бојков Дол
Местоположба на Бојков Дол во Македонија
Местоположба 41°10′50″N 21°49′36″E / 41.18056° СГШ; 21.82667° ИГД / 41.18056; 21.82667Координати: 41°10′50″N 21°49′36″E / 41.18056° СГШ; 21.82667° ИГД / 41.18056; 21.82667
Основни податоци
Место Витолиште
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бојков Долархеолошко наоѓалиште во прилепското село Витолиште. Претставува населба од доцноантичкото време. На 1 км југоисточно од работ на селото, на десниот брег на реката Сидорка, има мала површина на која се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и имбрекси, а се забележуваат и темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 290, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069