Сидорка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сидорка
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворМариовски Козјак

Сидорка — река која се наоѓа на планината Мариовски Козјак, југоисточно од Прилеп. Поминува низ селото Витолиште и се влева во Црна Река.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 65. ISBN 978-9989-2117-6-8.