Вртко Ливада (Витолиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вртко Ливада
археолошко наоѓалиште
Вртко Ливада is located in Македонија
Вртко Ливада
Местоположба на Вртко Ливада во Македонија
Местоположба 41°10′50″N 21°49′36″E / 41.18056° СГШ; 21.82667° ИГД / 41.18056; 21.82667Координати: 41°10′50″N 21°49′36″E / 41.18056° СГШ; 21.82667° ИГД / 41.18056; 21.82667
Основни податоци
Место Витолиште
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Вртко Ливадаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Витолиште. Претставува населба од доцноантичкото време. На 3 км од југоисточната страна на селото, на десниот тек на реката Сидорка има блага падина на која се среќаваа фрагменти од керамички садови и градежен материјал од помала населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 290, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069