Кабања (Варош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кабања
археолошко наоѓалиште
Кабања is located in Македонија
Кабања
Местоположба на Кабања во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° СГШ; 21.53250° ИГД / 41.35694; 21.53250Координати: 41°21′25″N 21°31′57″E / 41.35694° СГШ; 21.53250° ИГД / 41.35694; 21.53250
Основни податоци
Место Варош
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Кабањаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Варош. Претставува населба од римското време. Во подножјето на Маркови Кули, недалеку од каменот наречен Кабања, од неговата источна страна, на длабочина од 3-4 метри се откриени остатоци од населба, фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, монети и друго. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 282. ISBN 9989649286.