Трештена Стена (Манастир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трештена Стена
археолошко наоѓалиште
Трештена Стена is located in Македонија
Трештена Стена
Местоположба на Трештена Стена во Македонија
Местоположба 41°11′44″N 21°40′51″E / 41.19556° N; 21.68083° E / 41.19556; 21.68083Координати: 41°11′44″N 21°40′51″E / 41.19556° N; 21.68083° E / 41.19556; 21.68083
Основни податоци
Место Манастир
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бакарно време
Портал „Археологија“

Трештена Стена — населба од бакарно време. Се наоѓа на околу 5 км североисточно од селото Крушевица, 100-тина метри западно од пристапниот пат за село Чаниште, а во атарот на село Манастир. Ова наоѓалиште претставува праисториска населба, која егзистирала низ енеолитскиот период. Населбата имала еден културен стратум, со најмалку шест хоризонти на живеење. При археолошките истражувања, бил евидентиран голем број животински коски и речни школки, што укажува на фактот дека оние, кои го населувале просторот на Трештена Стена се занимавале, покрај со сточарство и со лов и риболов.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Macedoniae Acta Archaeologica, број 19, 2010 година