Грамадина (Беловодица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамадина
археолошко наоѓалиште
Грамадина is located in Македонија
Грамадина
Местоположба на Грамадина во Македонија
Местоположба 41°20′47″N 21°33′15″E / 41.34639° N; 21.55417° E / 41.34639; 21.55417Координати: 41°20′47″N 21°33′15″E / 41.34639° N; 21.55417° E / 41.34639; 21.55417
Основни податоци
Место Беловодица
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамадинаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Беловодица. Наоѓалиштето претставува некропола од римско време. Се наоѓа јужно од селото, во ливада на месен жител, каде е откопана надгробна стела, а исто така и други материјали кои се вѕидани како сполии во селската црква „Св. Никола“ и во училиштето. Најверојатно оттука потекнува уште една стела со натпис што се наоѓа во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069