Црква „Св. Никола“ - Беловодица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Беловодица.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба
Координати 41°20′08.1″N 21°42′16.1″E / 41.335583° N; 21.704472° E / 41.335583; 21.704472Координати: 41°20′08.1″N 21°42′16.1″E / 41.335583° N; 21.704472° E / 41.335583; 21.704472
Населено место Беловодица
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1885
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Николацрква во селото Беловодица.[1] Сместена е во југоисточниот дел од селото, на височина која и овозможува доминантна положба во однос на остатокот од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена и живописана во 1885 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува трикорабен храм со полукружна апсида на источната страна која е украсена со пет слепи ниши. Црквата содржи галерија на кат која се наоѓа во западниот дел.[2] Влезот е од западната страна и над него има ниша со фреска на која е насликан Свети Никола.

Многу од иконите во црквата се дело на мајсторот Ефтим Спасов. Иконата на Богородица со димензии 92 х 63 см е потпишана со натписот „Из руки го Ефтим Спасовичъ Зографъ от Гари 1885“.[3]

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата, помошен објект и селските гробишта. Камбанаријата е сместена непосредно пред влезот на црквата од десната страна. Таа има квадратна основа и се состои од два дела, од кои горниот има незначително помала основа. Обата дела имаат по еден залачен отвор на секоја страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 20. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Црква „Свети Никола“, село Беловодица“. OldPrilep. 17 април 2012.
  3. Словенските просветители Kирил и Mетодиј во делата на македонските иконописци од XIX век. – В: Симпозиум 1100-годишнина од смртта на Кирил Солунски. II, 23-25 мај 1969, Радмила Угринова-Скаловска (главен уредник). Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 1970. стр. 57.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]