Прилепско архијерејско намесништво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквата „Свето Благовештение“ во Прилеп претставува седиште и главен соборен храм на Прилепското архијерејско намесништво

Прилепското архијерејско намесништво — едно од четирите архијерејски намесништва на Преспанско-пелагониска епархија на МПЦ-ОА. Соборната црква на Прилепското архијерејско намесништво е црквата „Свето Благовештение“ во Прилеп. Намесништвото се состои од преку 25 парохии и околу 200 цркви.[1] Архијерејски намесник е протојереј Благоја Станкоски (сос. 2016).

Парохии

Намесништвото е сосатвено од следните парохии:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]