Парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Парохијата е најмала црковна заедница на свештени лица и на верници од Христијанска вера, населени на една определена територија, под духовно раководство на еден парохиски свештеник, односно парох. Во едно населено место можат да постојат повеќе парохии, а и повеќе места можат да сочинуваат една парохија.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 104 од уставот на М П Ц - О А

Поврзано[уреди | уреди извор]