Свети Пантеле (Полчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бавчи is located in Македонија
Бавчи
Местоположба на Бавчи во Македонија
Местоположба 41°8′54″N 21°49′22″E / 41.14833° СГШ; 21.82278° ИГД / 41.14833; 21.82278Координати: 41°8′54″N 21°49′22″E / 41.14833° СГШ; 21.82278° ИГД / 41.14833; 21.82278
Основни податоци
Место Полчиште
Општина Прилеп
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Свети Пантелеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Полчиште. Претставува кастел од раноантичко време.

Се наоѓа југозападно од селото, оддалечен околу 1,5 километар во местото Скркаво Мариово на врв на надморска височина од 1344 метри. Во самото наоѓалиште се наоѓа Полчишкиот манастир.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069