Варош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варош
72 1 Варош.jpg

Варош со Прилепско поле

Варош се наоѓа во Republic of Macedonia
Варош
Местоположба на Варош во Македонија
Координати 41°21′25″ СГШ 21°31′57″ ИГД / 
Регион Прилепско поле
Општина Општина Прилеп
Население 3458 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 680-700 м
Commons-logo.svg Варош на Ризницата

Варош или „Марков град“ е најстарата населба во Општина Прилеп, која преку пат на конурбација е споено со градот Прилеп, така што денес претставува негова населба.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Црквите „Св. Архангел Михаил“ и „Св. Димитрија“ во 30-те години на XX век
Фреска на Архангел Михаил од црквата „Св. Никола“ во Варош

Населбата се наоѓа северозападно од центарот на Прилеп. Се наоѓа на периферијата на Прилеп, во подножјето на Марковите Кули, на надморска височина од 680-700m.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Населението во Варош е во постојан пораст. Според некои податоци во 1900 год. во Варош живеат 1380 жители.[1] Од пописите од 1981 и 1991 се гледа дека во Варош живееле 3175, односно 3274 жители. Според пописот од 2002 година, населбата Варош брои 3458 жители, од кои:

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Во Варош се наоѓа подрачното училиште „Блаже Конески“ во кое се изведува настава од 1 до 5 одделение.[2]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Според едно предание, во Варош некогаш постоеле 77 цркви.[3] Денес во Варош сочувани се шест цркви и тоа: Варошкиот Манастир со црквата „Св. Архангел Михаил“, „Св. Никола“, „Св. Богородица Пречиста“, „Св. Атанасиј“, „Св. Петар“ и „Св. Димитрија“.[4]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Голем Петок (првиот петок после Велигден) се смета како Варошка слава и се одржува голем панашѓур под Варошкиот манастир.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]