Општина Витолиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Витолиште
денес дел од Општина Прилеп


Општи податоци
Седиште Витолиште
Површина н.п. км2
Демографија
Население 494[1] жит.
Густина н.п. жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Витолиштепоранешна општина во Јужна Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои согласно Законот за територијална поделба од 2004 година на 12 април 2005 година, кога била припоена со Општина Прилеп. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Витолиште.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Витолиште спаѓале следниве села: Бешиште, Вепрчани, Врпско, Дуње, Живово, Кален, Кокре, Крушевица, Манастир, Полчиште, Пештани, Чаниште, Гуѓаково и Витолиште.

Демографија[уреди | уреди извор]

Согласно последниот попис од 2002 година општината имала 494 жители, од кои:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]