Општина Тополчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ова е статија која се однесува на Општина Тополчани. За истоименото село, видете Тополчани.
Општина Тополчани
денес дел од Општина Прилеп


Општи податоци
Седиште Тополчани
Површина н.п. км2
Демографија
Население 2.923[1] жит.
Густина н.п. жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Тополчани — поранешна општина во Југозападна Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои согласно законот за територијална поделба од 2004 година на 12 април 2005 година,[2] кога била припоена со Општина Прилеп. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Тополчани.

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Тополчани спаѓале следниве села: Тројкрсти, Загорани, Веселчани, Чепигово, Шелеверци, Алинци, Ерековци, Канатларци, Клепач, Марул, Бонче, Подмол, Лопатица и Тополчани.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година општината има 2.923 жители,[1] од кои:

националност број
Македонци 2.056
Албанци 1
Турци 791
Срби 1
Бошњаци 69
останати 5

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 30 март 2013.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на едниниците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]