Општина Чегране

Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоименото село, видете Чегране.
Општина Чегране
денес дел од Општина Гостивар

Улица во селото
[[Податотека:
|252px|center]]
Čegrane Municipality.png
Знаме на Општина Чегране Грб на Општина Чегране
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Чегране
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 6748[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Чегране — рурална поранешна општина во Македонија, основана во 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Гостивар. Седиште на општината било селото Чегране.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, општината Чегране има 12310 жители, од кои:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 14 февруари 2015.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.