Општина Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Општина Битолаопштина во јужна Македонија. Центар на општината е Битола.

Општина Битола

Map of Bitola Municipality.svg

Знаме на Општина Битола Грб на Општина Битола
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Битола
Површина 787,95 км²
Демографија
Население 95.385 жители
- проценка од 31.12.2012 92.905 жители
Густина на население 121,05 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Владимир Талески
Совет 31 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште бул. „1-ви Мај“ бр. 61, 7000 Битола
Телефон 047 234-234, 047 234-166, 047 234-096
Факс 047 238-723
Портал Службен портал
Е-пошта е-пошта
Карта на Општината.
Демографска карта на Општината.

Географиja[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во југозападниот дел на Република Македонија. На запад општината се граничи со Општина Ресен, каде границата меѓу двете општини минува низ Баба планина. Јужната граница е државната граница со Грција. На исток и североисток општина Битола се граничи со Општина Новаци и Општина Могила, додека на север со Општина Демир Хисар. Општината се наоѓа во Пелагониската котлина, достигнувајќи ги највисоките врвови на планината Баба со врвот Пелистер. Црна река тече низ општината.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Населби според етничко мнозинство[уреди | уреди извор]

Повеќето села од општината имаат апсолутно македонско мнозинство. Селата Кишава, Острец, Меџитлија, Лера, Жабени, Велушина и Доленци имаат албанско мнозинство. Села со апсолутно влашко мнозинство се Гопеш (сега веќе напуштено село), Маловиште, и Нижополе. Во Трново и Магарево има значително влашко малцинство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002,[1] во општина Битола живеат 95.385 жители од кои [1]:

Села со над 1000 жители :[уреди | уреди извор]

Буково (3 494) Долно Оризари (1 834) Бистрица (1 015)

Села по помалку од 100 жители :[уреди | уреди извор]

Драгарино (86) Древеник (26) Драгош (33) Магарево (87) Метимир (10) Орехово (23) Рамна (61) Српци (65) Старо Змирново (10) Црновец (86)

Иселени села :[уреди | уреди извор]

Горно Егри, Гопеш, Долно Егри, Злокуќани, Облаково, Свиниште, Снегово и Стрежево

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Институциите кои делуваат низ целата општина Битола се: општинскиот совет, градоначалник на Битола (Владимир Талески), како и граѓански иницијативи и собири.

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Во Битола опстојува фудбалскиот клуб Пелистер.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1.   Резултати од пописот на македонски и англиски (PDF)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]