Букри

Координати: 40°56′51″N 21°30′21″E / 40.94750° СГШ; 21.50583° ИГД / 40.94750; 21.50583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Букри

Мост на Црна во Букри за време на Првата светска војна

Букри во рамките на Македонија
Букри
Местоположба на Букри во Македонија
Букри на карта

Карта

Координати 40°56′51″N 21°30′21″E / 40.94750° СГШ; 21.50583° ИГД / 40.94750; 21.50583
Регион Пелагониски
Општина  Битола
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 587 м
Букри на општинската карта

Атарот на Букри во рамките на општината
Букри на Ризницата

Букри — историско село, сместено во Пелагонија, југоисточно од Битола, на реката Црна меѓу Долно Егри и Брод. Селото било раселено и на негово место биле создадени водните акумилации „Букри 1“ и „Букри 2“. Атарот на ова село денес се води под селото Кременица.

Селото се наоѓало в областа Пелагонија, југоисточно Битола, на реката Црна, меѓу Долно Егри и Брод.

Историја[уреди | уреди извор]

Во месноста Висок Рид кај Букри е откриена населба од бакарно и бронзено време. Се смета дека ова некогаш бил Линк, родниот град на Филип II Македонски. Во месноста Прогон (Букри)|Прогон и на Букришки Вис има некрополи од железно време.[2]

Во XIX век Букри било село во Битолската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Егри Срѣдно имало 75 жители, сите Македонци христијани.[3][4]

Според податоците на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Букри (Boukri) живееле 88 Македонци[3][5] под врховенството на Цариградската патријаршија.

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Букри се води како чисто македонско село во Битолската каза на Битолскиот санџак со 11 куќи.[6]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало од 10 до 25 Турци.[7]

Селото е иселено и на негово место се направени вештачките акумулации „Букри I“ и „Букри II“. Атарот е припоен кон с. Кременица.

Археолошки наоѓалишта[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  3. 3,0 3,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 236.
  5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 167-168.
  6. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 13.
  7. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]