Прејди на содржината

Снегово

Координати: 41°4′1″N 21°17′39″E / 41.06694° СГШ; 21.29417° ИГД / 41.06694; 21.29417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Снегово
Снегово во рамките на Македонија
Снегово
Местоположба на Снегово во Македонија
Снегово на карта

Карта

Координати 41°4′1″N 21°17′39″E / 41.06694° СГШ; 21.29417° ИГД / 41.06694; 21.29417
Општина Битола
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 02109
Надм. вис. 973 м
Снегово на општинската карта

Атарот на Снегово во рамките на општината
Снегово на Ризницата

Снегово — раселено село во Општина Битола чиј атар се издига до сртот на Облаковска Планина, во околината на градот Битола.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа северно од градот Битола и се оди по земјен пат преку населбата Баир. Исто така, може да се стигне и преку село Крклино. Надморската висина изнесува 973 метри.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во XIX век Снегово е мало албанско село во Битолската каза на Османлиското Царство.

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Население

[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Снегово живееле 45 жители, сите Албанци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Албанци.[3]

Селото е наполно иселено по 1953 година, кога броело 166 жители, сите Албанци.[4]

Според пописот во 2002 селото е без жители.[5] Истото е потврдено и на пописот во 2021 година.

Снегово било албанско село.

Родови во селото биле: Саитлалар (3 куќи), Мустафај (4 куќи), Арифи (4 куќи) и Салиалар (1 куќа) споменатите албански родови се намножиле од три доселени куќи, домаќините се викале Ариф, Мустафа и Ибраим, доселени од селото Ќилина во Колоња (јужна Албанија). Имаат роднини во Нижеполе (Баку), во родот Мустафај се знае следното родословие: Рамуш (жив на 76 г. во 1950-тите) Демир-Мусатафа, предокот кој се доселил.[6]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.238.
  3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]