Мечкарица

Координати: 41°8′53″N 21°14′10″E / 41.14806° СГШ; 21.23611° ИГД / 41.14806; 21.23611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мечкарица
Мечкарица во рамките на Македонија
Мечкарица
Местоположба на Мечкарица во Македонија
Мечкарица на карта

Карта

Координати 41°8′53″N 21°14′10″E / 41.14806° СГШ; 21.23611° ИГД / 41.14806; 21.23611
Регион Пелагониски
Општина Битола
Население 0[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Шифра на КО
Мечкарица на општинската карта

Атарот на Мечкарица во рамките на општината
Мечкарица на Ризницата

Мечкарица — историско село, сместено во Пелагонија, северозападно од Битола, на левата страна на реката Шемница, на 3,5 км воздушна линија од Стрежевското Езеро. Атарот на ова село денес се води под селото Лопатица. Во XIX век Мечкарица се наоѓало во Битолската каза на Битолска нахија. Според статистиката на Васил К’нчов во 1900 година Мечкарица имала 26 жители[3], додека веќе во 1905 година според Димитар Мишев, селото имало 16 жители.[4] На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Мечкарица се води како чисто македонско село во Битолската каза на Битолскиот санџак со 3 куќи.[5]

Според пописот од 2002 година, во селото нема жители.[1] Денес од ова село нема остатоци, но топонимот опстојува во катастарот како земјоделски предел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  3. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 237.
  4. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
  5. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 13.