Стрежевско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стрежевско Езеро
Стрежево
Стрежевско Езеро Стрежево - Поглед на езерото Стрежево
Поглед на езерото Стрежево
Координати 41°7′33″N 21°10′39″E / 41.12583° СГШ; 21.17750° ИГД / 41.12583; 21.17750Координати: 41°7′33″N 21°10′39″E / 41.12583° СГШ; 21.17750° ИГД / 41.12583; 21.17750
Вид вештачко
Главен дотек Шемница
Главен истек Шемница
Земји во сливот Македонија
Најг. должина 6,5 км
Најг. ширина 1 км
Површина 7,5 км2
Водна зафатнина 116,82 милиони м3
Надм. височина на површината 739 м
Острови 0


Стрежевско Езеро (познато и како Стрежево) — вештачко езеро во областа Ѓават-Кол, во јужниот дел на Македонија, изградено во средниот тек на реката Шемница, десна притока на Црна Река.[1]

Стрежево се наоѓа на 22 километри од градот Битола. Езерото има издолжен облик и зафаќа вкупна површина од 7,5 км2. Административно, езерото во целост се наоѓа во Општина Битола.

Брана[уреди | уреди извор]

Браната е изградена од насипан чакал и од камен, со глинено јадро. Висока е 72 м, со должина на круната од 632 м и широчина од 10 м. Езерото е долго 6,5 км, а средната широчина при максимално ниво на водата изнесува 1 км. При максимално ниво на водата (кота од 739,5 м), површината на езерото изнесува 7,5 км², а во езерото се акумулираат 116.820.000 м³ вода. Езерото редовно се порибува.[2][3]

Употреба[уреди | уреди извор]

Стрежево претставува езеро кое се користи за наводнување, водоснабдување, како и производство на електрична енергија.[4]

Од ова езеро со вода за пиење се снабдува градот Битола и поголем дел од Пелагонискиот регион.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Geografsko društvo na SR Makedonija; Makedonsko geografsko društvo (1986). Geografski razgledi. Društvo. 
  2. Охридска пастрмка во Стрежево“, Вест, 8 април 2006 (посет. 25 мај 2010 г). (на македонски)
  3. Со крап и црвеноперка се пориби акумулацијата Стрежево“, MakMreza, 27 февруари 2010 17:23 (посет. 25 мај 2010 г). (на македонски)
  4. Група автори (2016). „Вештачки езера“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата. Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 235. ISBN 978-9989-110-90-0. http://www.moepp.gov.mk/wp-content/uploads/2016/12/STUDIJA_PRIRODA.pdf. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]