Подлешко Езеро

Координати: 41°31′53″N 21°49′38″E / 41.53139° СГШ; 21.82722° ИГД / 41.53139; 21.82722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Подлешко Езеро
Подлешко Езеро - Поглед на Подлешко Езеро
Подлешко Езеро - Поглед на Подлешко Езеро
Поглед на Подлешко Езеро
Координати 41°31′53″N 21°49′38″E / 41.53139° СГШ; 21.82722° ИГД / 41.53139; 21.82722
Вид вештачко
Земји во сливот Македонија


Подлешко Езеровештачко езеро во близина на селото Подлес. Сместено е на околу 14 км од населбата Градско, на падините на планината Клепа, и до него се стига по асфалтен пат. Изградено е од страна на некогашниот агрокомбинат „Лозар“, со цел наводнување на многубројните површини со овошки и жито во околината на Градско.[1]

Туризам[уреди | уреди извор]

Во мај 2015 година било најавено потпишувањето на договор на Општина Градско со Бирото за регионален развој и Министерството за локална самоуправа за спроведување на проект со средства во висина од 1,8 милиони денари за опремување на Подлешкото Езеро, со што истото би прераснало во рекреативен туристички центар. Со средствата за проектот била предвидена изградба на видиковци, рекреативни патеки, поставување на клупи и целосно уредување на околината.[1] Во ноември 2015 година било објавено дека проектот е успешно завршен.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 П., П. (15 мај 2015). „Езерото „Подлес" ќе привлекува гости“. Утрински весник. Скопје: МПМ Македонија. Архивирано од изворникот на 2016-03-13. Посетено на 16 февруари 2016.
  2. „Акумулацијата Подлес во Градско станува привлечно одредиште за туристите“. Сител Телевизија. Скопје: Сител Телевизија. 22 ноември 2015. Посетено на 16 февруари 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]