Корапски Водопад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корапски Водопад
Korab waterfall1.jpg
Корапскиот Водопад
МестоКораб, Македонија Македонија
Координати41°45′47.22″N 20°32′15.24″E / 41.7631167° СГШ; 20.5375667° ИГД / 41.7631167; 20.5375667Координати: 41°45′47.22″N 20°32′15.24″E / 41.7631167° СГШ; 20.5375667° ИГД / 41.7631167; 20.5375667

Корапскиот Водопад (Пројфелски Водопад) — водопад во горниот тек на Длабока Река на планината Кораб. Се јавува во пролетните месеци од топењето на снегот на источната страна на врвот Мал Кораб. Во зависност сезоната и водостојот на изворот, водопадот варира во висина и интензитет.

Во различни извори, може да се најдат различни податоци за висината на водопадот, а бројките варираат меѓу 70 до 138 метри. Точната висина на водопадот може да зависи и од различните точки кои се земени при различни мерења. Горната точка на водопадот се наоѓа на надморска височина од околу 2.050 м,а а долната е на надморска висина од околу 1.950 м.

Водопадот се појавува со топењето на снегот на пролет. Најголем интензитет има кон крајот на мај и почеток на јуни, а понатаму во текот на летото, губи од својaта јачина. Крајот на летото и почетокот на есента, водата само се лизга по карпите, а во сушни години комплетно пресушува.

Најдобриот пристап до водопадот е преку долината на Длабока Река. Може да се пристапи од левата страна на реката преку селата Нистрово и Жужње, или од десната страна преку Бибање, покрај врвот Кабаш. Патекети се тесни и слабо обележани, а на неколку места треба да се преминува реката преку необезбедени премини[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Водопад на Длабока Река“. mkdmount.org. Посетено на 13 септември 2010.