Цветовска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цветовска Река
Цветовска Река 02.JPG
Течението на реката во долот под с. Цветово
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворЦветово
УстиеМаркова Река
Сливна повр.33,1
Цветовска Река на Ризницата

Цветовска Река — река јужно од Скопје во пределот Торбешија. Поминува низ селото Цветово и се влева во Маркова Река[1], од нејзината десна страна веднаш наспроти Марковиот манастир. Зафаќа сливно подрачје од 33,1 км2[1]. Оваа река периодично е богата со вода, а како и сите останати водени текови во сливот на Маркова Река се одликува со големо колебање на водостојот: после топењето на снегот и силни дождови нагло надоаѓаат, додека лете скоро пресушуваат[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 76. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. Ф. Трифуноски, Јован (1958). „Слив Маркове Реке - антропогеографска проматрања“. Филозофски факултет Скопје. стр. 15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]