Прејди на содржината

Стоговски езера

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стогово претставува планина во Западна Македонија. На нејзиното било постојат повеќе леднички (глацијални) езера:[1]

Галерија

[уреди | уреди извор]


  1. Василески, Д. (1989): “Глацијални езера на планината Стогово”, Географски Разгледи,кн.29, Скопје