Лисиче (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот Лисиче видете на појаснителната страница
Лисиче
Координати 41°41′36″N 21°35′54″E / 41.69333° СГШ; 21.59833° ИГД / 41.69333; 21.59833Координати: 41°41′36″N 21°35′54″E / 41.69333° СГШ; 21.59833° ИГД / 41.69333; 21.59833
Вид вештачко
Главен дотек Тополка и Врановска Река
Земји во сливот Македонија
Најг. должина 1,35
Најг. ширина 1,35
Површина 1
Најг. длабочина 60
Водна зафатнина 25.000.000
Надм. височина на површината 450


Лисичевештачка акумулација, дел од истоимениот хидрсистем, лоцирано во пазувите на планината Јакупица на територијата на Општина Чашка во непосредна близина на истоменото село. Водната површина иснесува еден квадратен километар и со своите 25 милиони кубни метри вода, се вбројува во средно големите акумулации во Македонија. Него го полнат две реки, Тополка и Врановска. Езерото основно служи за водоснабдување на 60-тина илјади луѓе, од општина Велес и Чашка и за наводнување.[1] Длабоко е до 60 метри и се наоѓа на 450 метри надморска височина. На средината на езерото се наоѓа Водозафатната кула, која е меѓу највисоките изградени во земјава, со височина од 70 метри. Комплетниот проект почнал да се гради од 1987 година и чинел 65 милиони евра, а завршен бил 20 години подоцна, кога бил и свечено пуштен во употреба во септември 2007 година.[2]

Фауна[уреди | уреди извор]

Од ихтиофауната во акумулацијата лисиче, присутни се: црна мрена, крап, кркушка, клен од фамилијата крапови и македонска пастрмка од фамилијата пастрмки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Печков, Петар (недела, 04 октомври 2009). „Лисиче со вода и за граѓаните и за земјоделците“ (македонски). Ти реков ми рече. конс. 2012-09-14. 
  2. Печков, Петар (сабота, 08 септември 2007). „Свечено отварање на Хидросистемот Лисиче“ (македонски). Ти реков ми рече. конс. 2012-09-14. 

Поврзано[уреди | уреди извор]