Отошничко Езеро

Координати: 42°12′40″N 22°04′31″E / 42.21111° СГШ; 22.07528° ИГД / 42.21111; 22.07528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Отошничко Езеро
Отошничко Езеро - Поглед на Отошничкото Езеро
Отошничко Езеро - Поглед на Отошничкото Езеро
Поглед на Отошничкото Езеро
Координати 42°12′40 N°22′04
Вид вештачко
Главен дотек Отошничка Река
Главен истек Отошничка Река
Земји во сливот Македонија


Отошничко Езеровештачко езеро во близина на селото Отошница. До езерото води асфалтен пат од самото село Отошница. Изградбата на езерото била со првична намера за наводнување на земјоделските посеви долж долината на Отошничка Река во целокупната Општина Ранковце. Во поново време, езерото се користи за риболов и рекреативни цели, особено во текот на летниот период.

Брана[уреди | уреди извор]

Браната на Отошничко езеро е земјена. Состојбата на браната Отошница била прогласена за критична и воедно било препорачано ургентно да биде санирана од страна на Министерството за животна средина и просторно планирање.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. А., Е. (18 септември 2015). „Шест македонски брани опасни за околината“. Вест. Скопје: МПМ Македонија. Архивирано од изворникот на 2016-08-18. Посетено на 24 јануари 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

42°12′40″N 22°04′31″E / 42.21111° СГШ; 22.07528° ИГД / 42.21111; 22.07528