Глажња (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глажња
Вид вештачко
Земји во сливот Македонија
Најг. должина 3,14 км
Најг. ширина 700
Површина 96,5 м2
Водна зафатнина 26 км3
Надм. височина на површината 588 м

Глажњавештачко езеро на Липковска Река, 17 км од Куманово. Името го добило по селото Глажња. Изградено е во 1971 година. Браната е бетонска лачногравитациска. Таа е долга по круната 344 м, широка 4 м, а височината над теренот изнесува 80 м. Котата на нормалното ниво на езерото се наоѓа на височина од 588 м. Најголемата должина на езерото изнесува 3.146 км, а најголемата широчина 700 м. Во овие рамки езерото зафаќа површина од 96,5 ха. Вкупната зафатнина изнесува 26 км3, од која 1,97 км2 претставува мртов простор, а преостанатите 24 км3 корисна зафатнина. Водата се користи за водоснабдување, наводнување, за добивање електрична енергија и за други потреби[1]. Браната ја проектирал хрватскиот Србин Никола Хајдин[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Александар Стојмилов, Физичка географија на Република Македонија, ПМФ, Скопје, 2002
  2. „Никола Хајдин“. САНУ. конс. 2010-05-19.  (српски)Координати: 42°11′59″N 21°32′31″E / 42.19972° СГШ; 21.54194° ИГД / 42.19972; 21.54194