Струговско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Струговско Езеро
Координати41°12′43″N 21°11′18″E / 41.21194° СГШ; 21.18833° ИГД / 41.21194; 21.18833Координати: 41°12′43″N 21°11′18″E / 41.21194° СГШ; 21.18833° ИГД / 41.21194; 21.18833
Видвештачко
Земји во сливотМакедонија
Најг. должина~1 км
Најг. широчина500 м

Струговското Езеро претставува мала вештачка акумулација во Општина Демир Хисар на само 3 км од градот. Езерото се наоѓа во месноста Крагуево и потпаѓа во атарот на селото Стругово. чие име го носи. Поради блискоста на Демир Хисар, езерото претставува идеално место за викенд туризам. Езерото е богато и со риба.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Концесионери на риболовни ревири во Македонија“ (PDF). Сл. Весник на Република Македонија Бр. 168/11. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-01-16. Посетено на 2012-10-24.