Прејди на содржината

Струговско Езеро

Координати: 41°12′43″N 21°11′18″E / 41.21194° СГШ; 21.18833° ИГД / 41.21194; 21.18833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Струговско Езеро
Струговско Езеро - Поглед кон микроакумулацијата
Струговско Езеро - Поглед кон микроакумулацијата
Поглед кон микроакумулацијата
Координати 41°12′43″N 21°11′18″E / 41.21194° СГШ; 21.18833° ИГД / 41.21194; 21.18833
Вид вештачко
Земји во сливот Македонија
Најг. должина ~1 км
Најг. ширина 500 м


Струговското Езеро претставува мала вештачка акумулација во Општина Демир Хисар на само 3 км од градот. Езерото се наоѓа во месноста Крагуево и потпаѓа во атарот на селото Стругово. чие име го носи. Поради блискоста на Демир Хисар, езерото претставува идеално место за викенд туризам. Езерото е богато и со риба.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Концесионери на риболовни ревири во Македонија“ (PDF). Сл. Весник на Република Македонија Бр. 168/11. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-01-16. Посетено на 2012-10-24.