Беловодичко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беловодичко Езеро
Беловодичко Езеро - Поглед на езерото
Беловодичко Езеро - Поглед на езерото
Поглед на езерото
Координати 41°20′07″N 21°41′50″E / 41.33528° СГШ; 21.69722° ИГД / 41.33528; 21.69722Координати: 41°20′07″N 21°41′50″E / 41.33528° СГШ; 21.69722° ИГД / 41.33528; 21.69722
Вид вештачко
Главен дотек Бела Река
Главен истек Бела Река
Земји во сливот Македонија
Надм. височина на површината 765 м


Беловодичко Езеровештачко езеро во областа Раец, во средно-јужниот дел на Македонија. Сместено е во непосредна близина на селото Беловодица по кое и го добило името. Акумулацијата е создадена на Бела Река во 1991 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]