Раечка Котлина

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Раец (област))
Раечка Котлина во рамките на Македонија
Местоположба на Раечката Котлина во Македонија

Раечка Котлина или Тројачка Котлина, позната и само како Раецкотлина и историско-географска област во јужна централна Македонија. Се наоѓа помеѓу планините Бабуна на север и Дрен на југ. Низ неа води патот кој ги поврзува централните делови на земјата со југозападните. Котлината е долга околу 10 км, а широка 5 км и има облик налик на банана. Низ котлината протекува Раечка Река, која ги собира водите на неколку други помали притоки.

Во областа се наоѓаат селата: Дреново, Раец, Голем Радобил, Мал Радобил, Царевиќ, Топлица, Тројаци и Беловодица. Овие села не се наоѓаат во рамничарскиот дел, туку тие се под височините и затскриени во шумските комплекси. Така, рамничарскиот простор изгледа пуст.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°21′35″N 21°44′20″E / 41.35972° СГШ; 21.73889° ИГД / 41.35972; 21.73889