Лисиче (Велешко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења на поимот Лисиче видете на појаснителната страница
Лисиче
Лисиче во рамките на Македонија
Лисиче
Местоположба на Лисиче во Македонија
Лисиче на интерактивна карта

Карта

Координати 41°40′32″N 21°36′30″E / 41.67556° СГШ; 21.60833° ИГД / 41.67556; 21.60833Координати: 41°40′32″N 21°36′30″E / 41.67556° СГШ; 21.60833° ИГД / 41.67556; 21.60833
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Чашка
Шифра на КО 29038
Лисиче на општинската карта
Лисиче во Општина Чашка.svg

Атарот на Лисиче во рамките на општината


Лисиче — село во Општина Чашка, во околината на градот Велес.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2002 година во селото имало 159 жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Лисиче е македонско село.

Според истражувањата од 1966/67 година, родови во селото се

  • Киковци (14 к.), Јанаќијовци (6 к.), Андеевци (6 к.), Ончевци (6 к.), Смиљановци (3 к.), Мојинчевци (4 к.), Бадниковци (3 к.), Јанчевци (3 к.), Богоевци (2 к.), Чулумаровци (2 к.), Кечановци (9 к.), Жежовци (5 к.) и Мечкалевци (1 к.) сите наведени родови се староседелски.
  • Поповци (4 к.) доселени се во XIX век. Доселени се од некое село во околината на Корча во Албанија.
  • Изворковци (4 к.) доселени се од селото Извор. Го знаат следното родословие: Пано (жив на 80 г. во 1966/67 година) Диме-Андон-Дане.
  • Маџировци (5 к.) доселени се од селото Бусилци.
  • Танушовци (2 к.) доселени се од селото Еловец. Таму припаѓале на родот Шоповци, доселен однекаде.
  • Маневци (1 к.) доселени се, но не знаат од каде.[1]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Верски објекти

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2229 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на селски дом.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 112 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта
  • Иваница — населба од доцноантичко време

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

После Втората светска војна се иселиле во Скопје (40 семејства) и во Велес (8 семејства).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Трифуноски, Јован. Област Бабуне и Тополке. Скопје.
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]