Крапови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крапови
Caprinus carpio Prague Vltava 1.jpg
Обичен крап, Cyprinus carpio
Научна класификација
потсемејства

Краповисемејство на слатководни риби, колективно наречени циприниди, во кои спаѓа крапот и неговите роднини. Краповите се најголемото и најразновидното семејство риби и најголемото семејство на ’рбетници во целина, со околу 3.000 видови, поделени на околу 370 родови.[1] Тие се движат од околу 12 mm до 3 m во должина (Catlocarpio siamensis).[2] Семејството припаѓа на остариофизискиот ред Краповидни, од чии родови и видови ципринидите сочинуваат повеќе од две третини.[3] Името на семејството потекнува од старогрчкиот збор кипринос (κυπρῖνος, „крап“).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eschmeyer, W.N.; Fong, J.D. (2015). „Species by family/subfamily“. Catalog of Fishes. California Academy of Science. Посетено на 2 July 2015.
  2. Fishbase-Catlocarpio-siamensis
  3. Nelson, Joseph (2006). Fishes of the World. Chichester: John Wiley & Sons. ISBN 0-471-25031-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]