Светски регистар на морски видови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
World Register of Marine Species
КратенкаWoRMS
Основана2008
СедиштеБелгија
Мреж. местоhttp://www.marinespecies.org/index.php

Светски регистар на морски видови (англиски: World Register of Marine Species) е база на податоци која се стреми да обезбеди авторитативна и сеопфатна листа на имињата на морските организми. Содржината на регистарот е изменувана и одржувана од научници, специјалисти за секоја група организми. Регистарот е основан во 2008 година и финансиран од страна на Европската Унија. Во септември 2012 година во регистарот биле запишани 214.921 видови на морски организми.

External links[уреди | уреди извор]