Дошница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дошница
Дошница.jpg
Дошница во близина на ХЕЦ „Дошница“
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Demir Kapija Municipality.svg Демир Капија
Физички особености
Извор 
 • местоЗелен Брег на Кожуф
 • надм. вис.1.750 м
Устие 
 • место
кај Демир Капија во Бошава
 • координати
41°23′55″N 22°13′26″E / 41.39861° СГШ; 22.22389° ИГД / 41.39861; 22.22389Координати: 41°23′55″N 22°13′26″E / 41.39861° СГШ; 22.22389° ИГД / 41.39861; 22.22389
 • надморска височина
125 м
Должина38,5 км
Големина на сливот193,4 км2
Особености на сливот
ТечениеБошаваВардарЕгејско Море

Дошницарека во Македонија, десна притока на Бошава.[1]

Водите од оваа река се користат за производство на електрична енергија во хидроцентралата „Дошница“, а во непосредна близина на централата се наоѓа и туристичката месноста Топли Вирови.

Тек[уреди | уреди извор]

Извира под врвот Зелен Брег на планината Кожуф, на надморска висина од 1.750 метри, а во Бошава се влева на надморска висина од 125 метри. Долга е 38,5 километри и има просечен пад од 45,5‰. Сливот зафаќа површина од 193,4 км2.

Реката се влива во Бошава кај селото Чифлик, во близина на гратчето Демир Капија.[1]

Особеност[уреди | уреди извор]

Реката е позната кај авантуристите и трагачите по злато, бидејќи се смета дека во минатото околу речното корито била вршена експлоатација на злато[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 27. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. „ЗЛАТНА ТРЕСКА ПОКРАЈ ЗЛАТОНОСНИТЕ РЕКИ; Трагачи по злато го тресат Кожув“. Дневник. 15 септември 2008. Посетено на 2010-04-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]