Дошница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дошница
Doshnica River, Macedonia.jpg
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворЗелен Брег на Кожуф
1.750 м
УстиеБошава
Сливна повр.193,4 км2
Физички особености
Должина38,5 км

Дошницарека во Македонија, десна притока на Бошава. Извира под врвот Зелен Брег на планината Кожуф, на надморска висина од 1.900 м, а во Бошава се влива на надморска висина од 150 м. Долга е 38,5 км, има вкупен пад од 1.750 м и просечен пад од 45,5‰. Сливот зафаќа површина од 193,4 км2.

Водите од оваа река се користат за производство на електрична енергија во хидроцентралата „Дошница“.

Реката е позната кај авантуристите и трагачите по злато, бидејќи се смета дека во минатото околу речното корито била вршена експлоатација на злато[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЗЛАТНА ТРЕСКА ПОКРАЈ ЗЛАТОНОСНИТЕ РЕКИ; Трагачи по злато го тресат Кожув“. Дневник. 15 септември 2008. Посетено на 2010-04-20.

Поврзано[уреди | уреди извор]