Трновчица

Координати: 41°03′12.5″N 21°44′19.9″E / 41.053472° СГШ; 21.738861° ИГД / 41.053472; 21.738861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Трновчица
Местоположба
Физички особености
УстиеБела Река
 • координати
41°03′12.5″N 21°44′19.9″E / 41.053472° СГШ; 21.738861° ИГД / 41.053472; 21.738861
 • надм. вис.
795 м
Особености на сливот

Трновчица или Мала Рекарека во Јужна Македонија и притока на Бела Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во северниот дел на планината Ниџе, во пределот познат како Трново по кој го добила името. Нејзиното течение е североисточно од селото Будимирци, во чијашто непосредна близина се влева во Бела Река од нејзината лева страна. Во горниот тек е позната и како „Мала Река“.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 73. ISBN 978-9989-2117-6-8.