Слатинска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слатинска Река
Слатинска Река.jpg
Поглед на реката
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Makedonski Brod Municipality (2012).svg Македонски Брод
СелаСлатина
Физички особености
Извор 
 • местоЧелоица
 • надм. вис.1.720 м
Устие 
 • место
Треска
 • надморска височина
510 м
Должина9,3 км
Големина на сливот30,38 км2
Особености на сливот
ТечениеТрескаВардарЕгејско Море

Слатинска Река — река која извира на источните падини на планината Челоица, на надморска височина од 1.720 метри. Поминува низ селото Слатина, по кое го добила и своето име. Се влева во реката Треска, на надморска височина од 510 метри.[1]

Реката е долга 9,3 километри и претставува лева притока на Треска. Вкупниот пад меѓу котата на изворот и на вливот е најголем од сите притоки на реката Треска.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Димитровска, Олгица (2012). Географски разгледи. Скопје: Институт за географија. стр. 43.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]