Студенчица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Студенчица
Река Студенчица.jpg
Студенчица во Кичево
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворпод планината Бистра
УстиеТреска
Сливна повр.22,4 км2

Студенчицарека на планината Бистра, западно од Кичево. Реката се влева во реката Треска како нејзина лева притока. Географската сливна површина на реката „Студенчица“ заклучно до изворот изнесува 22,4 км2.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Маркоски, Благоја; Петрушевски, Илија. Реките во Република Македонија. стр. 69.