Скокото (водопад)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скокото
Водопадот во 2023 година
Карта
МестоБрегалница, Спиково, Општина Пехчево
Вкуп. висина7 м[1][2]
Слапови1

Скокотоводопад на реката Брегалница, во атарот на Спиково, Општина Пехчево, Македонија. Од градот Пехчево е оддалечен околу 8-9 километри во воздушна линија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Водопадот припаѓа на реката Брегалница,[1] месно нарекувана и како Валавничка Река.[2]

Водопадот се наоѓа по непосредното создавање на Брегалница, после спојувањето на Љутачка и Ж'тачка Река (Крива Река), односно на координатите 41°43′39″N 22°59′09″E / 41.72740543183868° СГШ; 22.98575444636434° ИГД / 41.72740543183868; 22.98575444636434.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Петте Пехчевски Водопади станаа туристичка атракција“. Нова Македонија. 6 јуни 2023. Архивирано од изворникот 2023-06-29. Посетено на 29 јуни 2023.
  2. 2,0 2,1 „Пехчевски Водопади“. berovoadventure.com. Архивирано од изворникот 2023-06-29. Посетено на 29 јуни 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]