Жерноица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жерноица
Жировничка Река
Течението на реката низ селото Жировница
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоКораб, Крчин
 • надм. вис.2.100 м
Устие 
 • место
Радика
 • координати
41°39′51.4″N 20°36′01.6″E / 41.664278° СГШ; 20.600444° ИГД / 41.664278; 20.600444Координати: 41°39′51.4″N 20°36′01.6″E / 41.664278° СГШ; 20.600444° ИГД / 41.664278; 20.600444
 • надм. вис.
750 м
Големина на сливот33,09 км2
Особености на сливот
ТечениеРадикаЦрн ДримЈадранско Море

Жерноица или Жировничка Рекарека во Западна Македонија и десна притока на Радика.[1]

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира меѓу планините Кораб и Крчин, на надморска височина од 2.100 м.[2] По течението на реката, во неа се влеваат Таировска и Валавичарска Река, потоа таа поминува низ селото Жировница по кое и го добила името, а непосредно по излезот од селото се влва во реката Радика од нејзината десна страна.

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на речниот слив на Ростушка Река изнесува 33,06 км2.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 31. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. 2,0 2,1 „Риболовна основа за риболовна вода „Акумулација Маврово" за период 2017-2022“ (PDF). Скопје: Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. Посетено на 23 август 2018.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]