Спиковски Водопади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спиковски Водопади
Големиот водопад
МестоСпиковски Андак, Спиково, Општина Пехчево
Вкуп. висина8 м (поголемиот)[1]
Слапови2

Спиковски Водопади ― два водопади на реката Спиковски Андак, во атарот на Спиково, Општина Пехчево, Македонија. Од градот Пехчево се оддалечени околу 5 километри во воздушна линија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Водопадите припаѓаат на реката Спиковски Андак, нарекувана и како Спиковска Река.[1][2]

Малиот водопад се наоѓа во долното устие на реката (41°43′54″ N; 22°56′00″ E / 41.731627° СГШ; 22.933292° ИГД / 41.731627; 22.933292), додека 8 м високиот поголем водопад е на средниот тек на реката (41°44′02″ N; 22°56′02″ E / 41.733751° СГШ; 22.933861° ИГД / 41.733751; 22.933861).

Галерија[уреди | уреди извор]

Долниот (и помал) водопад
Горниот (и поголем) водопад

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Пехчевски Водопади“. berovoadventure.com. Архивирано од изворникот 2023-06-29. Посетено на 29 јуни 2023.
  2. „Петте Пехчевски Водопади станаа туристичка атракција“. Нова Македонија. 6 јуни 2023. Архивирано од изворникот 2023-06-29. Посетено на 29 јуни 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]