Бошава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бошава
Бошавица
Бошава кај Демир Капија 2.jpg
Бошава кај градот Демир Капија пред нејзиниот влив во Вардар
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kavadarci Municipality.svg Кавадарци
Coat of arms of Demir Kapija Municipality.svg Демир Капија
Физички особености
Извор 
 • местоКожуф
 • надм. вис.1.070 м
Устие 
 • место
кај Демир Капија во Вардар
 • координати
41°24′30″N 22°15′7″E / 41.40833° СГШ; 22.25194° ИГД / 41.40833; 22.25194Координати: 41°24′30″N 22°15′7″E / 41.40833° СГШ; 22.25194° ИГД / 41.40833; 22.25194
 • надморска височина
95 м
Должина51,5 км
Големина на сливот467,7 км2
Особености на сливот
ТечениеВардарЕгејско Море
Притоки 
 • десниДошница, Бохулска Река

Бошава или Бошавица — река во Јужна Македонија, десна притока на Вардар.[1]

Извира на планината Кожуф на надморска височина од 1.070 метри, каде е наречена Лисачка Река, а се влева во Вардар пред Демиркаписката Клисура на височина од 95 метри.

Реката тече во истоимената област Бошава.

Тек[уреди | уреди извор]

Извира на планината Кожуф како Лисачка Река, а подоцна поминува помеѓу планината Кожуф и висорамнината Витачево. Има вкупна должина од 51,5 километри со вкупно сливно подрачје од 467,7 км2.

Значаен дел од сливот има пороен карактер.[2]

Притоки[уреди | уреди извор]

Нејзини најголеми притоки се:

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 14. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. Миловој Гашевски, Основни хидрографски особености на главните притоки на Вардар во СР Македонија, „Географски разгледи“, кн. 17, Скопје, 1979

Надворешни врски[уреди | уреди извор]