Бошава

Координати: 41°24′30″N 22°15′7″E / 41.40833° СГШ; 22.25194° ИГД / 41.40833; 22.25194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бошава
Бошавица
Бошава кај градот Демир Капија пред нејзиниот влив во Вардар
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Кавадарци
 Демир Капија
Физички особености
Извор 
 • местоКожуф
 • надм. вис.1.070 м
Устие 
 • место
кај Демир Капија во Вардар
 • координати
41°24′30″N 22°15′7″E / 41.40833° СГШ; 22.25194° ИГД / 41.40833; 22.25194
 • надм. вис.
95 м
Должина51,5 км
Големина на сливот467,7 км2
Особености на сливот
ТечениеВардарЕгејско Море
Притоки 
 • десниДошница, Бохулска Река

Бошава или Бошавица — река во Јужна Македонија, десна притока на Вардар.[1]

Извира на планината Кожуф на надморска височина од 1.070 метри, каде е наречена Лисачка Река, а се влева во Вардар пред Демиркаписката Клисура на височина од 95 метри.

Реката тече во истоимената област Бошава/Бошавија.

Тек[уреди | уреди извор]

Извира на планината Кожуф како Лисачка Река, а подоцна поминува помеѓу планината Кожуф и висорамнината Витачево. Има вкупна должина од 51,5 километри со вкупно сливно подрачје од 467,7 км2.

Значаен дел од сливот има пороен карактер.[2]

Притоки[уреди | уреди извор]

Нејзини најголеми притоки се:

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 14. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. Миловој Гашевски, Основни хидрографски особености на главните притоки на Вардар во СР Македонија, „Географски разгледи“, кн. 17, Скопје, 1979

Надворешни врски[уреди | уреди извор]