Жаба (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жаба
Викиекспедиција Железник 179.jpg
Поглед на реката Жаба
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоБушева Планина
 • надм. вис.1.600 м
Устие 
 • место
Црна Река
 • координати
41°16′29″N 21°11′11″E / 41.27472° СГШ; 21.18639° ИГД / 41.27472; 21.18639Координати: 41°16′29″N 21°11′11″E / 41.27472° СГШ; 21.18639° ИГД / 41.27472; 21.18639
 • надморска височина
636 м
Должина21 км
Големина на сливот92,82 км2
Проток 
 • просечен0,366 м3
Особености на сливот
ТечениеЦрна РекаВардарЕгејско Море
Речен сливВардар

Жабарека во Југозападна Македонија и лева притока на Црна Река. Речните води се проценува дека би можеле да послужат како извор за производство на електрична енергија.

Течение[уреди | уреди извор]

Течението на реката започнува на Бушева Планина, северозападно од Крушево, каде што таа настанува од повеќе извори на надморска височина од околу 1.600 м. По своето течение, таа поминува низ селата Арилево (каде е позната под името Шапка) и Долно Дивјаци. Кај селото Долно Дивјаци од нејзината лева страна се влева реката Распаќе (Горноливадска Река). Во Црна Река се влева од нејзината лева страна, над селото Прибилци, на надморска височина од 638 м.[1]

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Жаба е долга 21 км, а вкупната површина на речниот слив изнесува 92,82 км2. Надморската височина на почетокот на течението е околу 1.600 м, додека при вливот во Црна Река е 638 м, со што релативниот пад е 23,7‰.[1] Просечниот речен проток изнесува 366 л/сек.[2]

Енергетика[уреди | уреди извор]

По течението на реката е планирана изградба на мала хидроцентрала со инсталирана моќност од 380 KW.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 29-30. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. 2,0 2,1 Табела со локации за 37 МХЕЦ на сливовите на р. Вардар, Треска, Брегалница, Струмица и Црн Дрим, „Министерство за животна средина и просторно планирање“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]