Мавровска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мавровска Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворМавровско Поле
УстиеРадика

Мавровска Рекарека во Западна Македонија која тече низ Мавровското Поле.

Течение[уреди | уреди извор]

Некогашна лева притока на реката Радика, денес се влева во Мавровското Езеро, низводно од акумулацијата зафаќа сливно подрачје од 54,5 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.