Дворишка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дворишка Река
Циронска Река
Преведена
Поглед на Дворишка Река покрај патот кој води до селото Двориште
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоОгражден
Устие 
 • место
Лебница
 • координати
41°34′7″N 22°57′59″E / 41.56861° СГШ; 22.96639° ИГД / 41.56861; 22.96639Координати: 41°34′7″N 22°57′59″E / 41.56861° СГШ; 22.96639° ИГД / 41.56861; 22.96639
Големина на сливот95 км2[1]
Особености на сливот
ТечениеЛебницаСтрумаЕгејско Море

Дворишка Река (позната и како Дворска Река или Циронска Река; во горниот тек нарекувана: Преведена/Преведенска Река) — река во Македонија, сместена во северниот дел на планината Огражден, јужно од градот Берово, помеѓу Огражден и Малешевските Планини. Реката претставува вододелница на реката Брегалница и Струмица.[1]

Поминува низ селото Двориште, од каде и го добила своето име. На крајот се влева во реката Лебница.[1]

Зафаќа сливно подрачје од 95 км2.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 77. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]