Прејди на содржината

Ракита

Координати: 42°6′1″N 21°9′11″E / 42.10028° СГШ; 21.15306° ИГД / 42.10028; 21.15306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракита
Вратничка Река
Поглед на реката Ракита крај селото Вратница
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоШар Планина
Устие 
 • место
Вардар
 • координати
42°6′1″N 21°9′11″E / 42.10028° СГШ; 21.15306° ИГД / 42.10028; 21.15306
Должина14 км[1]
Големина на сливот30,51 км2
Особености на сливот
ТечениеВардарЕгејско Море
Речен сливВардар

Ракита (на месниот дијалект: Раќита) — река во Полог (Долен Полог), северозападна Македонија. Се наоѓа во подножјето на планинскиот врв Љуботен, во близина на населеното место Вратница.

Тек[уреди | уреди извор]

Ракита (позната и како Вратничка Река) е составена од две притоки: Ливадичка и Љуботенска Река. Додека Ливадичката притока се формира од изворите на областа Ливадица на Шар Планина, Љуботенска Река го започнува својот пат од многубројните извори на Љуботен. И двете помали реки се составуваат во месноста Средорек и ја создаваат Ракита.[2]

После својот тек кој поминува во близина на населените места Вратница и Орашје (Горно и Долно), Ракита се влева во реката Вардар, веднаш пред неговиот влез во Дервенската Клисура.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Природни ресурси“. Општина Јегуновце. Општина Јегуновце. Посетено на 4 февруари 2016.
  2. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 45. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]