Лешничка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лешничка Река
Местоположба
ДржаваМакедонија
Физички особености
ИзворЛешница, Шар Планина
УстиеПена
Должина3,3 км
Особености на сливот
ТечениеПенаВардарЕгејско Море

Лешничка Река — краток водотек во долината Лешница, Шар Планина. Таа е десна притока на Пена.[1][2][3] Таа е долга околу 3,3 км.

Особености[уреди | уреди извор]

Изворот (41°59′53″N 20°48′33″E / 41.998063° СГШ; 20.809229° ИГД / 41.998063; 20.809229) е околу 1,1 км (воздушно) североисточно од Титов Врв, а е околу 1,2 км (воздушно) северозападно од врвот Бакардан. Се влива во Пена (42°01′28″N 20°47′21″E / 42.02454187715963° СГШ; 20.789167169610167° ИГД / 42.02454187715963; 20.789167169610167).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ХИДРОЛОГИЈА“. sharplanina.com.mk. Архивирано од изворникот 2014-05-31. Посетено на 28 јули 2023.
  2. „Предлог за 8-ми Септември: Лешница и преубавите водопади на Кривошијска Река“. kajak.mk. 7 септември 2020. Архивирано од изворникот 2023-07-31. Посетено на 31 јули 2023.
  3. Александар Стојаноски (6 септември 2019). „Магијата на Лешница и Кривошијските слапови“. doma.edu.mk. Архивирано од изворникот 2022-07-06. Посетено на 31 јули 2023.