Баба Асаница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баба Асаница
Висина &100000000000025330000002,533 м
Место Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Баба Асаница — планински врв на Шар Планина, во северозападниот дел на Република Македонија[1]. Неговата надморска висина изнесува 2.533 м.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 96. Посетено на 23 август 2018.
  2. Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1646. ISBN 978-608-203-024-1.