Лешочка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лешочка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен извор2.280 м
УстиеВардар
395 м
Сливна повр.30 км2
Физички особености
Должина15 км

Лешочка Река извира под врвот Плоча и поминува низ Лешок, Слатина и се влева во реката Вардар кај Копанце. Лешочката Река од изворите на Плоча и Генов камен до Лешочкото кале поминува низ бујна вегетација. Таа е типично планинска река со многу мали убави водопади и мали вирови во кои има речни пастрмки.