Бориславец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бориславец

Поглед кон Бориславец
Висина &100000000000026750000002.675 м
Место Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Бориславец (позат и како Бриставец) е планинскиот врв на Шар Планина, во северозападниот дел на Република Македонија. Тој е составен дел на Шар Планина и неговата височина е 2.675 метри[1]. Се наоѓа во вториот дел на Шар Планина на пределот меѓу масивот Рудока и гребенот на највисокиот шарпланински врв Шар (Титов Врв). Веднаш под Бориславец минува патеката за планински велосипедизам „Шарски Води“, а се наоѓаат и селата Сенокос, Ѓурѓевиште, Ломница од кои води обележана планинарска патека за негово искачување и освојување, како и Боговиње, Ново Село и Селце Кеч со караулата Маздрача. На северното подножје на врвот се наоѓаат Белото и Боговинското Езеро, а на јужното Црното Езеро и изворишниот дел на долината на реката Маздрача. Преку обележаната планинарска патека која започнува нешто над селото Сенокос до врвот Бориславец се стигнува за 4 часа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 96. Посетено на 16 јануари 2024.